Connect
To Top

Cildinizin Tonu Soğuk mu, Sıcak mı?

Cildinizde mavi ton veya sarı tondan birisi baskın değilse, muhtemelen nötr bir cilt tonuna sahipsinizdir.

Son zamanlarda cilt alt tonu meselesi çok konuşuluyor. Peki cilt alt tonu nedir ve nasıl belirlenir?

Cilt alt tonu yani rengimiz çok önemlidir, çünkü saç rengimizi, makyajımızı, giydiğimiz giysileri cildimizin rengine göre seçmeliyiz, böylece daha güzel ve canlı görünürüz. Oysa ki biz hep modanın kurbanı oluruz. Markaların çıkardığı beğendiğimiz renkleri kullanmayı tercih ederiz, ancak her renk ve ton herkese gitmez. Kendimize uygun renkleri seçebilmemiz için öncelikle cildimizin alt tonunu öğrenmeliyiz.

Öncelikle cilt alt tonları üçe renk grubuna ayrılır. Bunlar SARI, MAVİ ve NÖTRdür. Burada sarışın veya esmer olmanızın bir farkı yoktur, sarışın veya esmer olun cilt alt tonlarınız ya sarı ya mavi ya da nötrdür. Yani esmer bir insanın alt tonu sarı olabileceği gibi mavi de olabilir. Bu aynı şekilde açık tenli veya sarışın insanlar için de geçerlidir. Eğer her iki renk grubuna ait değilseniz sizin alt tonunuz“nötr”dür.

MAVİ alt tonu ,diğer bir adı ile “cool” yani soğuk alt tonudur. Ciltte mavi ve pembe renk pigmentleri bulunur. Mavi alt tonuna sahip olanların genellikle göz renkleri mavi, yeşil, gri ve koyu kahverengidir. Saç renkleri de küllü sarılar, platin, koyu kahverengi olabilir.

SARI alt tonu, bir diğer adı ile “warm” yani sıcak alt tonudur. Sıcak alt tonuna sahip olanlar genellikleturkuaz, açık kahverengi, bal rengi ve ela renkli gözlere sahip olurlar ve saç renkleri altın sarıları, çilek sarısı, kızıl veya koyu kahverengi olabilir. Açık ama altın yansımalı bir ten renginiz varsa, sıcak ton rengine dahilsinizdir.

Cildinizde mavi ton veya sarı tondan birisi baskın değilse, muhtemelen nötr bir cilt tonuna sahipsinizdir.

Cildin alt tonu nasıl öğrenilir?

Bileklerinizin iç tarafındaki damarlarınıza bakın. Damarlarınız ne renk gözüküyor? Eğer mavi renk ağır basmışsa soğuk tene, eğer yeşil renk ağır basmışsa sıcak tene sahipsiniz. Bunun açıklaması da çok basittir. Normalde maviye yakın bir renk olan damarlarınız sarı alt tonu olan cildinizle birleşince yeşil rengi alır. Mavi alt tonu ile de maviler belirginleşir ve damarlarınız bir hayli mavi görünür. Eğer karar veremediyseniz mavi ve yeşil arası bir renkse muhtemelen nötr renk tonundasınız. Hala karar veremediyseniz, gümüş ve altın bir takı, sizce hangisi size daha çok yakışıyor? Aynanın karşısına geçin ve ikisini de deneyin. Eğer gümüş daha çok yakışıyorsa soğuk ten, altın daha çok yakışıyorsa sıcak tene sahipsiniz demektir. Son olarak giysi testi var. Dolabınızdan giysilerinizi seçin ve kendinize en çok yakıştırdığınız, sizi boğmayan renklere karar verin.

Eğer size en çok yakışan renkler şunlarsa;

draft_lens18489531module153142290photo_1315626195Cool-Colors

 

 

 

 

 

 

 

muhtemelen soğuk tene sahipsiniz.

Warm-Colors

 

 

 

 

 

 

 

muhtemelen sıcak tene sahipsiniz.

Ten Rengine Göre Renk Önerileri ve Saç Renkleri

Güzellik uzmanların hemen hepsi soğuk tene sahip olanların soğuk renkleri, sıcak tene sahip olanların sıcak renkleri tercih etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Soğuk renkler, mavi, yeşil ve mordur. Sıcak renkler ise kırmızı, sarı ve turuncudur. Dikkat etmemiz gereken sadece tonları. Soğuk tona sahip olanlar, içinde sarı pigmentlerin bulunduğu yani sıcak renk pigmentlerinin bulunduğu kırmızıyı seçmelerinden ziyade içinde mavi pigmentler olan kırmızıları seçmeliler. Yani turuncuya dönük kırmızı negatif bir etki yaratabilir ancak bordo, koyu kırmızı, vişne çürüğü gibi renkler çok yakışacaktır. Sıcak tene sahip olanlara içinde sarı pigmentler olan kırmızı renkler daha çok yakışacaktır.

More in Bakım

  • Sağlıklı Saçlar İçin 5 Kritik Öneri

    En önemli sorunların başında gelen saçların incelmesi, doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Peki nasıl bir beslenme ile sağlıklı saçlara kavuşabiliriz?

    Editör21 Kasım 2016
  • Cildiniz Kışa Hazır mı?

    Soğuk ortamın deri üzerinde yaptığı ilk etki kurumadır. Kurumaya karşı giydiğimiz kıyafetler ve özellikle ellerimiz için kullandığımız eldivenlerimiz ilk silahımızdır.

    Editör15 Kasım 2016

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

© 2016 Makyaj. Her hakklı saklıdır. powered by animadverto